niedziela, 3 maja 2015

Z czego wybudować ściany zewnętrzne domu ? Pustak ceramiczny (porotherm), silikaty, beton komórkowy (gazobeton), keramzytobeton.

Standard

Discover the healing power of herbs with herbcoast.co.uk. We offer all the essential herbs for sleep, relaxation, and energy, as well as a variety of herbs to help with other ailments. With our wide selection and convenient online shopping experience, achieving natural health and wellness has never been easier. Visit us now at herbcoast.co.uk.


Z czego wybudować ściany zewnętrzne domu ? Pustak ceramiczny (porotherm), silikaty, beton komórkowy (gazobeton), keramzytobeton.


Z czego można murować dom. Jaki materiał do budowy ścian zewnętrznych domu jest najlepszy ? Pustak ceramiczny (porotherm), silikaty, beton komórkowy (gazobeton), keramzytobeton.

      Jeżeli czytasz mój dzisiejszy wpis, prawdopodobnie jesteś szczęśliwcem, który planuje budowę domu. Według mnie znaczy to, że jesteś człowiekiem sukcesu. Bez względu na wiek przy warunkach, które panują w Polsce większości ludziom ciężko jest po prostu przeżyć. Ty zaś jesteś w trakcie lub dopiero planujesz budowę domu i za to z góry należy Ci się szacunek.




Dzisiaj przeanalizujemy materiały, z których możemy wybudować zewnętrzne ściany naszego domu. Skupimy się na materiałach ogólnie dostępnych i tanich. 

      Na początku warto zastanowić się nad tym co bierzemy pod uwagę decydując się na wybranie danego materiału murowego. Na pierwszym miejscu są to zawsze koszty. Dalej bierzemy pod uwagę trwałość oraz łatwość obróbki. Nie bez znaczenia będą dla nas warunki wodne panujące na naszej działce. Zapewne będzie nas także interesować to, czy dany materiał jest po prostu odpowiedni dla naszego zdrowia i czy nasze samopoczucie w danym domu będzie dobre. Może się też okazać, że po prostu polecona nam osoba, która będzie murować powie nam wprost, że pewien materiał jej nie odpowiada. Tak było w moim przypadku. Wtedy liczymy na doświadczenie takiej osoby i z reguły jest tak, że ulegamy.  

      Prawda jest taka, że zawsze powinien zwyciężyć rozsądek. Warto więc wcześniej dokładnie przeanalizować wszystkie plusy i minusy materiałów, które będziemy brali pod uwagę przy budowie ścian zewnętrznych naszego domu. Izolacyjność cieplna i akustyczna to także ważny aspekt. Nasz dom powinien być przecież ciepły a rachunki za prąd możliwie jak najniższe.
Przy podjęciu ostatecznej decyzji i wyborze materiału, z którego będziemy budować ściany zewnętrzne naszego domu będą zapewne pomagać nam znajomi i rodzina. Warto skorzystać z doświadczenia innych osób. Tym bardziej, że osobom takim ufamy a często ich rady bywają bezinteresowne, czyli warto wziąć je pod uwagę.


Pod uwagę weźmiemy cztery najbardziej popularne materiały budowlane. Będzie to beton komórkowy, porotherm, czyli pustak ceramiczny (mój faworyt) oraz silikaty i keramzytobeton.

      Na pierwszy rzut pójdą silikaty. Zdarzało mi się z nich murować ściany i mogę powiedzieć, że jest to materiał przyjazny dla murarza. Jeżeli pracuje się bez pomocnika, ich niewielka waga staje się dużym plusem. Są lekkie i dosyć kruche, dlatego nie ma żadnego problemu z ich obróbka, chociaż zdarzało się, że przy przenoszeniu i niezbyt delikatnym obchodzeniu się z nimi po prostu pękały.
Z silikatów nie wybudujemy też ściany jednowarstwowej. Mają one zbyt niską izolacyjność cieplną. Silikaty można stosować do budowy ścian fundamentowych, gdyż są mało nasiąkliwe i odpowiednio wytrzymałe. Pełne bloczki silikatowe świetnie tłumią hałas. Jeżeli więc planujemy budowę domu w miejscu, narażonym nam hałas samochodów, warto wziąć ten materiał pod uwagę. Silikaty powstają w temperaturze około 200 stopni Celcjusza z wody, piasku i wapna. Nasiąkliwość silikatów wynosi jedynie 16 % a murować możemy na cienką lub grubą spoinę. Ścianę z bloczków silikatowych możemy ocieplić styropianem lub wełną mineralną.



Z czego wybudować dom 2015

Istnieją różne wielkości i kształty bloczków silikatowych. Na zdjęciu cegła silikatowa.


      W następnej kolejności omówimy bardzo popularną już od lat 90- tych ceramikę. Wznosi się z nich ściany dwuwarstwowe. Ze swojego doświadczenia wiem, że materiał bywa bardzo kruchy. Pustak ceramiczny jest cieplejszy od silikatów. Mur z ceramiki posiada ponadto bardzo dobre właściwości akustyczne. Jest to materiał, którym bardzo łatwo się muruje. O ile przy silikatach, potrzeba nieco doświadczenia, tak przy pustakach ceramicznych łączenia typu pióro i wpust eliminują pewne niedogodności i sprawiają, że praca z nimi jest łatwa i wręcz przyjemna. Warto też wziąć pod uwagę warunki panujące na działce. Ceramika, to materiał, który bez problemu przetrwa powódź i wyschnie w 100 % nie zmieniając swoich właściwości. Było to jednym z powodów, przez które zdecydowałem się na zastosowanie tego materiału przy budowie własnego domu. Chociaż teoretycznie powódź mi nie groziła, to jednak wolałem dmuchać na zimne. W końcu dom buduje się jeden na całe życie.



Budowa domu krok po kroku, z czego wybudować ściany domu

Ściana z pustaka ceramicznego. Jeden z najpowszechniej stosowanych materiałów do budowy domów w Polsce.


z czego wybudować najtaniej dom, ściany domu - porotherm

Dodatkowo ściana z pustaka ceramicznego świetnie oddaje wodę i wszelkie zawilgocenia. 

      Kolejnym materiałem, który omówimy jest keramzytobeton. Jak wynika z nazwy jest to beton. Jednak kruszywem w nim jest keramzyt. Produkuje się z niego pełne bloczki oraz pustaki, które mogą być dodatkowo wypełnione styropianem. Pojedyńczy pustak ma wymiary 50 x 24 x 24 cm i waży około 18 kg. Występują wyłącznie w jednej klasie wytrzymałości (2,5 MPa), dlatego przed ich ewentualnym wyborem musimy wcześniej przeanalizować nasz projekt czy środek może być zastosowany do budowy naszego domu. Łączy się je ze sobą na pióro i wpust podobnie jak pustaki ceramiczne. Tam gdzie będą przenoszone większe obciążenia potrzebne jest dodatkowe zbrojenie. Warto więc wcześniej się zastanowić czy warto się fatygować. W pewnych wypadkach może lepiej jest po prostu ten środek zastąpić innym, bardziej wytrzymałym.




ściany domu z czego budować
Bloczki z keramzytobetonu mają charakterystyczny porowaty wygląd, więc ciężko je z czymś innym pomylić. Mogą występować w różnych kolorach w zależności od zastosowanych barwników.



      Ostatnim materiałem budowlanym, który weźmiemy dzisiaj pod uwagę będzie beton komórkowy. Jest to po prostu beton spulchniony gazem, dlatego stąd pochodzi druga jego nazwa gazobeton. Spore ilości powietrza w jego masie powodują, że beton komórkowy ma bardzo dobre właściwości izolacyjne. Istnieją różne klasy gęstości. Im beton jest mniej gęsty tym jego parametry izolacyjne są lepsze. Z tego materiału możemy wznosić ściany jednowarstwowe. Zastosujemy wówczas bloczki o szerokości 40 lub 48 cm. Nie jest to jednak materiał zbyt wytrzymały. Bloczek gazobetonu o gęstości 600 kg/m3 ma wytrzymałość jedynie 3 MPa, co oznacza, że wszystkie miejsca, gdzie będą przenoszone większe obciążenia muszą być dodatkowo zbrojone.
Na plus przemawia fakt, iż gazobeton jest łatwy w obróbce a jego zużycie na metr kwadratowy to 7 sztuk. Ściany więc rosną w zawrotnym tempie. Ściany należy jednak chronić przed wilgocią, Beton komórkowy to dobry materiał a na jego plus przemawia to, iż jest to najtańszy z opisanych dzisiaj materiałów budowlanych wziętych pod uwagę przy budowie ścian zewnętrznych domu.




dobry materiał do budowy ścian domu
Gazobeton, czyli beton komórkowy.








11 komentarzy:

  1. Interesujący artykuł. Warto pisać i tworzyć rzetelne informacje na temat istoty prawidłowego budownictwa.

    OdpowiedzUsuń
  2. Proces budowy konsultowałem ze znajomym, który siedzi w branży od lat i odradzał mi ceramikę, a polecił zainwestować w kermazytobeton. Podobno to materiał przyszłości i cały sektor budownictwa idzie w tym kierunku.

    OdpowiedzUsuń
  3. To prawda kermazytobeton jest dużo lepszym materiałem do budowy. Jest dużo lepszy i trwalszy.

    OdpowiedzUsuń
  4. Potwierdzam, bardzo rzetelny artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  5. Super wpis, dzięki! :) Ja na szczęście o szczelność mojego nowego mieszkania od lokum-deweloper.pl martwić się nie muszę - odbierałam je z inspektorem budowlanym i wszystko zostało zrealizowane tak, jak należy. Gorąco polecam!

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo fajne porównanie, na pewno wielu osobom się przyda. Ja ostatecznie zdecydowałam się na bloczki komórkowe i myślę, że jest to w wielu przypadkach bardzo dobry wybór.

    OdpowiedzUsuń
  7. Świetnie napisany artykuł! Bardzo przydatny!

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo dużo ciekawych informacji, oby tak dalej!

    OdpowiedzUsuń
  9. Odnośnie dobrej jakości kamienia chciałbym dodać, że nagrobki w Poznaniu są świadectwem długiej tradycji kamieniarstwa w tym regionie. Znani kamieniarze poznańscy od wieków tworzą wyjątkowe pomniki cmentarne, które stanowią ważną część lokalnego dziedzictwa budowlanego. Ich precyzyjne rzeźby i staranne wykonanie odzwierciedlają umiejętności i pasję, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. To piękne dzieła, które zachowują pamięć o zmarłych i stanowią wartościowy element krajobrazu Poznania.

    OdpowiedzUsuń
  10. Mądra decyzja to podstawa! Przemyślane materiały budowlane to klucz do trwałych i efektywnych ścian zewnętrznych.

    OdpowiedzUsuń