niedziela, 3 maja 2015

Jak konserwować, czyścić pędzle malarskie i wałki po farbie olejnej ?

Standard

Discover the healing power of herbs with herbcoast.co.uk. We offer all the essential herbs for sleep, relaxation, and energy, as well as a variety of herbs to help with other ailments. With our wide selection and convenient online shopping experience, achieving natural health and wellness has never been easier. Visit us now at herbcoast.co.uk.


Jak konserwować, czyścić pędzle malarskie i wałki ?


      Witam. To już mój 3 post, tak bardzo się cieszę, że mogę podzielić się z Wami moim osobistym doświadczeniem. Tak więc przez 7 lat swojej pracy miałem dziesiątki różnych pędzli i wałków malarskich, różnych firm, mniej lub bardziej znanych producentów. Mam na ich temat swoje zdanie, ale ponieważ nie chcę nikomu robić reklamy nie będę się na ten temat wypowiadać. W każdym razie na uwagę zasługuje jednak fakt, iż część z nich chociaż była droga, okazywała się często gorsza od swoich tańszych odpowiedników.


      Dzisiaj skupmy się jednak na tym jak zakonserwować pędzel od razu po skończeniu malowania. Oczywiście, jeżeli malowaliśmy farbą wodną, wystarczy umyć nasz pędzel i wałek i odłożyć gdzieś do wyschnięcia. Pamiętajmy o tym, żeby oddzielić metalową rączkę od wałka, tak żeby potem powstała rdza nie zabrudziła go.
Uważajmy, aby po umyciu pędzla i odłożeniu go do wyschnięcia, włosie w nim nie podwinęło się, bo potem ciężko już to zmienić i pędzel taki nadaje się do wyrzucenia.


Czym czyścić pędzle po farbie olejnej.


      Odpowiednia konserwacja pędzli i wałków po malowaniu farbą olejną sprawi, że będziemy mogli korzystać z nich jeszcze przez wiele lat. W zależności od tego, kiedy planujemy znów ich użyć możemy je wyczyścić w rozpuszczalniku lub wstawić do słoika z wodą. Zapobiegnie to dopływie tlenu i na drugi dzień będziemy mogli cieszyć się odpowiednio "świeżym" pędzlem lub wałkiem. Minusem takiego rozwiązania może być to, że jeżeli zanurzymy pędzel zbyt głęboko, woda dostanie się za obejmę włosia i kolejny dzień rozpoczniemy od energicznego jej wytrząsania.
Możemy też zostawić pędzel po prostu w naczyniu z rozpuszczalnikiem. W takim wypadku dobrze, gdy rączka pędzla jest wykonana z drewna. Wielokrotnie w przeszłości zdarzało mi się zostawiać na noc pędzel, którego rączka była wykonana z tworzywa sztucznego w rozpuszczalniku. Rano, gdy przychodziłem do pracy okazywało się, że sztucznie barwiony uchwyt rozpuścił się.

      Profesjonalni malarze, którzy często korzystają z pędzli i wałków do malowania farbą olejną zostawiają swoje narzędzia pracy w specjalnych pudełkach. Włożony tam pędzel "wisi", dzięki czemu na długo zachowuje swój oryginalny kształt. W pojemniku znajduje się specjalne miejsce na wkładkę, która jest nasączona środkiem, który zapobiega wysychaniu pędzli. Często jednak pędzle i tak twardnieją, więc na dno pojemnika dolewa się nieco rozpuszczalnika.
      Malując "olejem" rozprowadzamy farbę końcem pędzla, jednak robiąc to długo farba dostaje się pod obręcz, która łączy włosie z rączką i tam wysycha. Ciężko temu zaradzić. Jedyne co możemy zrobić to odpowiednio częste czyszczenie. Do tego celu możemy użyć drucianej szczotki. W tym celu czyścimy obejmę, potem czeszemy włosie i wypłukujemy resztki starej farby w rozpuszczalniku. Czynności te wykonujemy naprzemiennie, aż do uzyskania odpowiedniego efektu. W ten sposób nie raz zdarzało mi się przywrócić do dawnej świetności pędzel, który ktoś inny dawno spisał już na stratę.





3 komentarze: