poniedziałek, 4 stycznia 2016

DACHÓWKA CERAMICZNA CZY BETONOWA ? Jaką dachówkę wybrać ...

Standard

The Design Studio in London - interior design studio in London. Great selection furniture. Your local design studio London - West Wickham BR4 9JF - WARNING CHEATER !DACHÓWKA CERAMICZNA CZY BETONOWA ? Jaką dachówkę wybrać ?      Witam w kolejnym wpisie. Dzisiaj zastanowimy się jakie pokrycie dachowe wybrać. Wybierać będziemy między najpowszechniejszymi pokryciami w Polsce, czyli dachówką betonową a ceramiczną.
      Żywotność większości dachówek jest określana na około 100 lat, bez względu na zastosowaną technologie produkcji. Trzeba przyznać, że dzisiaj bardziej powszechna jest chyba dachówka ceramiczna, czyli ta z wypalanej gliny od tej betonowej.
Jak odróżnić dachówkę betonową od ceramicznej ?

      Przede wszystkim w dachówkach ceramicznych istnieje prostota uformowania wszelkiego rodzaju drobnych elementów, które widoczne są w zamkach górnych i dolnych.
      Dachówki betonowe nie posiadają górnych zamków, składają się głównie z piasku i cementu, więc trudniej jest uzyskać drobne elementy ich wykończenia.
Tak jak wspomniano wyżej dachówka ceramiczna wypalana jest z gliny, która może być zabarwiona na dowolny kolor, natomiast dachówka cementowa (jak bywa nazywana dachówka betonowa) robiona jest z wody, piasku, cementu portlandzkiego oraz pigmentów.stara dachówka betonowa


      
      Jednym z głównych kryteriów, którymi będą kierować się inwestorzy w Polsce, będzie oczywiście cena. Tak więc dachówka betonowa jest i będzie zawsze znacznie tańsza od ceramicznej. Ponadto dachówka betonowa pozwala niwelować niedoskonałość konstrukcji więźby dachowej, bo posiada większą tolerancję nasuwu jedna na drugą, dachówka ceramiczna tolerancji takiej nie posiada, więc wymaga od dekarza większej precyzji łatowania.
Dachówka betonowa, jak już pisałem wyżej nie posiada górnego zamka, dlatego jest znacznie łatwiej ją wyjąć i wymienić na nową.
      Warto pamiętać, że dachówka ceramiczna wytwarzana jest z gliny, która nie jest materiałem jednorodnym, dlatego dachówki w danym kolorze mogą nieznacznie różnić się od siebie odcieniem. Należy więc pamiętać o tym, żeby mieszać ze sobą dachówki z różnych palet w połaci dachu.
      Dachówka ceramiczna jest gładsza od dachówki betonowej. Wystarczy wziąć w rękę obie i porównać.Wynika to oczywiście z procesu technologicznego. Trzeba jednak przyznać, że producenci stosują różne sztuczki, żeby je do siebie upodobnić.
Chociaż dachówka ceramiczna powinna być gładsza od betonowej, to jednak w trakcie procesu produkcji, mogą występować niewielkie odchyłki wymiarowe, co jest charakterystyczne dla wszystkich wyrobów powstających z gliny.


dachówka ceramiczna


      Dachówki ceramiczne wypalane są w specjalnych piecach w temperaturze 1000 stopni Celsjusza, natomiast betonowe dojrzewają w komorach w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Dlatego właśnie z powodu zużycia większej ilości energii dachówki ceramiczne zawsze będą droższe od betonowych.
      Ważne jest, żeby zwrócić uwagę na kolorystykę. Decydując się na dachówkę ceramiczną, możemy wybierać z szerokiej gamy barw i odcieni, natomiast dachówka betonowa to najczęściej tylko kolory klasyczne takie jak czerń, czerwień oraz kolory ceglane. Warto jednak zauważyć, że w zależności od producentów istnieje także możliwość wyprodukowania dachówki betonowej o specjalnym kolorze.
      Powszechnie uważa się także, że dachówka betonowa po jakimś czasie pokrywa się mchem i różnego rodzaju porostami, w przeciwieństwie do dachówki ceramicznej, która dłużej pozostaje na nie odporna.
Natomiast na korzyść dachówki betonowej przemawia fakt, że są one bardziej ekologiczne, bo do ich produkcji zużywa się mniej energii oraz posidają lepsze właściwości akustyczne.
      Gwarancja to sprawa indywidualna każdego producenta. Najczęściej zdarza się, że dachówki ceramiczne mają gwarancję na 30 lat a betonowe na 20 do 50 lat. Najważniejszym parametrem dla dachówki jest jej mrozoodporność. Producent sprawdza ją wykonując odpowiednią ilość cykli zamrażania i odmrażania.
Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu, będziecie już wiedzieli jaką dachówką pokryć Wasz wymarzony dom. 
The Design Studio in London - interior design studio in London. Great selection furniture. Your local design studio London - West Wickham BR4 9JF - WARNING CHEATER !

32 komentarze:

 1. Kusząca jest niższa cena dachówki betonowej, ale zdecydowałbym się na ceramiczną.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie dachówka ceramiczna :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja mam ceramiczną i nie żałuję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dosyć przejrzyście i konkretnie. Dbałość o szczegóły czyni ten blog wartościowym i godnym polecenia. Miło się tu było :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja tam zawsze staram się polecać klientom dachówki betonowe, mam słabość do sprawdzonych rozwiązań. Oczywiście jak ktoś życzy sobie ceramiczną to robię wedle wymagań, sam jednak u siebie takiej bym nie zakładał.

  OdpowiedzUsuń
 6. My zdecydowanie postawiliśmy na ceramikę. W sumie, betonowych dachówek nikt nam nie polecał. Zapraszam do odwiedzenia mojego bloga budowlanego :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Przyznam szczerze, że sam zastanawiałem się nad dachówką betonową, zwłaszcza ze względu na cenę. Ostatecznie przeważyły jednak walory estetyczne, oraz to jak autor wspomniał, osiadające na betonie mchy i inne porosty. Po prostu z dachówką ceramiczną jest mniej zamieszania :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam pytanie, na czym składowaliście zakupiowe dachówki? Pod okryciem czy wystarczyło umieścić nieokryte na palety?

  OdpowiedzUsuń
 9. Ceramika droższa, ale i lepsza. Bardzo dobrze izoluje.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ceramiczna jest dużo lepsza, warto za nią zapłacić ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. fajny artykuł, ale ja skłaniam się ku ceramicznej :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetnie prezentuje się taki dach. Na taras czy balkon takie zadaszenie sprawdza się idealnie :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam,
  Osobiście uważam, że jak dachówka to tylko ceramiczna. Fakt, że cementowa na chwilę obecną jest przynajmniej 10-12zł tańsza za 1m2. Ale jeśli przeliczymy ich trwałość przez cenę, to korzystniej wypada ceramika...

  OdpowiedzUsuń
 14. Czerwona dachówka kojarzy się z morzem i ciepłymi krajami :) Także świetnie wygląda według mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Konstancja Tracz27 marca 2018 13:24

  Dzień dobry, wie Pan może, gdzie znaleźć dobre wyposazenie magazynow?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam regały na zamówienie od firmy Nedcon. Są świetnie wykonane, to najlepsze wyposażenie, jakie kiedykolwiek miałam w swoim magazynie ;)

   Usuń
 16. Osobiście stawiałbym na dachówkę ceramiczną. Trwałość takiego dacu jest nie do przebicia.

  OdpowiedzUsuń
 17. TylKompleksowa budowa domów to usługi, w ramach których można spodziewać się profesjonalnej i sprawnej realizacji różnorodnych projektów budowlanych.
  kompleksowa budowa domów

  OdpowiedzUsuń
 18. Mając na uwadze własne dobro, podczas planowania budowy warto rozważnie wybierać usługi z zakresu budowy domów Warszawa. Powinny być one profesjonalne.
  budowa domów warszawa

  OdpowiedzUsuń
 19. Za dachówką betonową przemawia tylko cena. Ogólnie dachówka ceramiczna wypada dużo, dużo lepiej i nawet bym się nie zastanawiał

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie spotkałem się z pozytywnymi opiniami o dachówkach betonowych, każdy je odradza.

  OdpowiedzUsuń
 21. Choć dachówki ceramiczne są droższe, to jednak lepiej wydać na początku więcej i nie mieć problemów w przyszłości. Zaoszczędzić za to można montując pokrycie dachu samodzielnie - wystarczy porządna drabina, trochę czasu i może kilku pomocników.

  OdpowiedzUsuń
 22. betonowe czy też cementowe nie są takie złe. Tylko jeżeli patrzymy na jakość to nic się nie będzie równało z ceramiką. Mamy na dachu Simplę Creatona i nic się nie dzieje. Wygląda jak nowa. A sąsiad ma jakąś betonową i nie jest już tak ładna.

  OdpowiedzUsuń
 23. Ja zdecydowałem się na dachówkę ceramiczną, nie chcę mieć mchu na dachu. Do tego przemawia do mnie sam ich wygląda i fakt, że nie ma ograniczenia w kolorze. Nie chcę mieć narzuconego koloru dachu.

  OdpowiedzUsuń
 24. Polecam dachówkę ceramiczną tylko musi być angobowana albo lakierowana żeby nie obrastała mchem

  OdpowiedzUsuń
 25. Ceramiczne są zawsze z powłoką ;) A obecnie nawet cementowe są zabezpieczane powłokami, które ograniczają dość mocno porastanie. To, co było 20 lat temu a teraz to zupełnie inna technologia. Zobacz sobie na dachówki cementowe wspomnianego już tutaj Creatona. Są dostępne w dwóch wersjach powłok. Duratop jest bardzo gładka i na pewno jej trwałość na porastanie jest nieporównywalnie lepsza niż dachówki bez powłoki.

  OdpowiedzUsuń
 26. Jak dla mnie, dachówka ceramiczna to jedyny sensowny wybór. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 27. Zgadzam się z tym, że ceramiczne to mercedes ale nie jedyny. Kiedyś te cementowe były takie sobie i w porównaniu do ceramicznych właściwie nie ma co porównywać. Ale technologia cementowa idzie do przodu i to mocno. Wspomniane tu już dachówki Creatona to właśnie przykład jak bardzo się to pozmieniało. Kiedyś nikt nie stosował powłok na takich dachówkach. Był cement i koniec. Teraz już są powłoki, które zmieniają kompletnie wygląd i funkcjonalność dachówki. Staja się po prostu coraz lepsze.

  OdpowiedzUsuń
 28. Po kilku latach znudził mi się mój kolor dachówki i postanowiłem skorzystać z malowania dachów w Krakowie. Teraz dach jest ładniejszy i odświeżony.

  OdpowiedzUsuń
 29. Mój mąż postawił na dachówki ceramiczne. Jesteśmy zadowoleni z wyboru.

  OdpowiedzUsuń